Zacznij

Rozwiąż quiz już teraz

Zacznij

Ile wiesz na temat alkoholu?

Aby wytrzeźwieć trzeba…

Żadne z powyższych nie pomoże Ci wytrzeźwieć

Kiedy zaczniesz odczuwać skutki wypitego alkoholu, nic nie przyśpieszy procesu usuwania go z organizmu. Powyższe czynności mogą sprawić, że poczujesz się bardziej przytomny/przytomna, ale nie pomogą szybciej wytrzeźwieć.

NASTĘPNE PYTANIE

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu ma wpływ na:

Wszystkie powyższe odpowiedzi

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu wpływa na twoją ocenę sytuacji, koordynację i zdolność prawidłowego widzenia. Dobra wiadomość jest taka, że decyzja o prowadzeniu samochodu po alkoholu zależy wyłącznie od Ciebie. Join the pact i podejmij zobowiązanie, że nigdy nie będziesz prowadzić pojazdów po spożyciu alkoholu.

TAK, POTWIERDZAM NIE, NIE POTWIERDZAM

Ile czasu potrzebuje wątroba, aby zmetabolizować standardową jednostkę alkoholu?

1 godzinę

Wątroba potrzebuje średnio około 1 godziny, aby zmetabolizować 10 gramów alkoholu (standardową jednostkę alkoholu).

NASTĘPNE PYTANIE

Czy picie piwa jest zdrowszą opcją niż wypicie kieliszka wina lub alkoholi mocnych zmieszanych w formie koktajlu?

Fałsz

Standardowa porcja alkoholu mocnego, piwa lub wina zawiera tę samą ilość czystego alkoholu. Standardowy drink zawiera około 10 gramów czystego alkoholu. Wpływ alkoholu na organizm zależy od ilości spożytego alkoholu, nie zaś od jego rodzaju.

NASTĘPNE PYTANIE

Kobieta i mężczyzna o podobnej budowie ciała, wypijający taką samą ilosć alkoholu, odczuwają podobne skutki jego działania

FAŁSZ

Wątroba przetwarza alkohol za pomocą enzymu zwanego dehydrogenazą alkoholową lub ADH. Kobiety mają mniej tego enzymu w organizmie. Oznacza to, że przy wypiciu takiej samej ilości alkoholu, będą odczuwać jego skutki silniej niż mężczyźni.

NASTĘPNE PYTANIE

Zanim zaczniesz pić alkohol powinieneś/powinnaś

Wszystkie powyższe

Przed piciem alkoholu zawsze coś zjedz, a później nie zapominaj o wodzie. Jedzenie spowalnia wchłanianie alkoholu do krwioobiegu poprzez dłuższe zatrzymanie go w żołądku. Woda sprawia, że się nie odwodnisz. Zawsze zaplanuj swój powrót do domu - nigdy nie prowadź samochodu, kiedy piłaś/piłeś alkohol.

NASTĘPNE PYTANIE

Mieszanie piwa, wina i alkoholu mocnego sprawi, że upijesz się szybciej?

Fałsz

Jest to popularny mit. Alkohol to zawsze alkohol, niezależnie czy znajduje się w piwie, winie czy alkoholach mocnych. Skutki są sowodowane tym ile, a nie co pijesz.

NASTĘPNE PYTANIE

Jeśli zależy Ci na mniejszej liczbie kalorii w spożywanych drinkach, wybieraj wino. Piwo i alkohole mocne odpadają.

Fałsz

W kieliszku wina (ok. 140 ml) znajduje się ok. 100 kalorii. Dla porównania, kieliszek mocnego alkoholu (ok. 45 ml) ma 98 kalorii, a mała butelka piwa (ok. 350 ml) zawiera ok. 150 kalorii. Pamiętaj, że liczba kalorii w napoju alkoholowym zależy od zawartości alkoholu, wielkości porcji i innych składników lub dodatków, które znajdują się w Twoim ulubionym drinku.

NASTĘPNE PYTANIE

Dzieci mogą spożywać niewielką ilość alkoholu, aby zrozumieć, w jaki sposób pić odpowiedzialnie jako ludzie dorośli.

Fałsz

Dzieci i osoby niepełnoletnie nigdy nie powinny pić alkoholu. Istnieje wiele zagrożeń związanych z piciem alkoholu we wczesnym wieku, w tym zaburzenia w rozwoju mózgu, zwiększone ryzyko zaburzeń zdrowia psychicznego, zatrucie alkoholem, urazy i wypadki.

NASTĘPNE PYTANIE

Który z poniższych napojów zawiera najwięcej alkoholu?

Wszystkie zawierają tyle samo alkoholu

Alkohol to zawsze alkohol. Standardowa jednostka wina, piwa i alkoholu mocnego zawiera tyle samo czystego alkoholu. Ważne jest nie co pijemy, ale w jakiej ilości.

NASTĘPNE PYTANIE

Czy uważasz, że teraz wiesz więcej na temat tego, jak alkohol wpływa na Twój organizm?

POWTÓRKA?